Da li zaista vredi izdvojiti preko 1.000 evra svake godine za telefon koji donosi određena poboljšanja? Možda je vreme da preispitamo našu naviku redovne kupovine telefona poslednje generacije!
Nekada su se telefoni menjali skoro svake godine. Još 2010. godine, moj prvi ozbiljan pametni telefon je bio HTC Wildfire, a već početkom 2011. u posed sam sebi obezbedio naredni premium Android telefon.
Naravno, čim se pojavio Galaxy S3, opseo je mnoge pa tako i mene. Morao sam da ga imam. Zatim je stigao novi iPhone 6 Plus i tako svake godine, najnoviji i najbolji telefon ikada bi se pojavio i mamio nas entuzijaste.
Danas mnogi, pa i ja, koristimo telefon najmanje dve godine pre nego što ga zamenimo, jer je nekako nestao smisao u godišnjem nadograđivanju. Novi telefoni donose tek minimalna poboljšanja, a izdvojiti preko 1.000 evra da bi se nadogradili sa recimo Google Pixel 8 Pro za Pixel 9 Pro XL, zbog blagog unapređenja kamere i hardvera, jednostavno nije isplativo.
Dani kada su smartfoni doživljavali ogroman napredak iz generacije u generaciju su prošli. Nekada smo videli dramatična poboljšanja u dizajnu, performansama, trajanju baterije i kvalitetu ekrana. Sada su promene jedva primetne.
Pogledajmo Samsung Galaxy S24 Ultra – izgleda gotovo identično kao S23 Ultra, osim što je malo "kutijastiji". Isto važi i za Samsungove preklopne telefone – Z Fold 6 i Z Fold 5 su skoro isti, uz minimalne izmene na spoljašnjem ekranu.
Performanse? Današnji smartfoni su već dovoljno brzi da prosečan korisnik ne može primetiti razliku između prošlogodišnjeg i ovogodišnjeg modela. Da biste videli poboljšanja, morate staviti telefone jedan pored drugog i igrati zahtevne igre.
Što se tiče ekrana, svi premijum telefoni danas koriste OLED panele sa visokim osvežavanjem, pa nadogradnja zbog neznatno bolje svetline ili 1Hz višeg osvežavanja nema smisla.
A kamere? Proizvođači povećavaju broj megapiksela, ali u realnim uslovima, razlike su male. Telefoni i dalje koriste sitne senzore, pa poboljšanja u kvalitetu fotografija nisu toliko očigledna.
Sećate li se kada ste mogli kupiti flagship telefon za manje od 600 evra? Nexus 6P je 2015. koštao 499 dolara, dok je čak i luksuzni Galaxy S6 Edge startovao sa 700 dolara.
Danas? Taj cenovni rang rezervisan je za mid-range telefone, dok su premijum modeli otišli u nebesa. Pixel 8a, koji je nekada bio budžetska opcija, sada startuje od 499 evra. Ako želite Galaxy S24 Ultra ili iPhone 16 Pro Max, spremite preko 1.200 evra.
A ako želite preklopni telefon? Zaboravite – cene prelaze 1.500 evra!
Zato, umesto da bacamo 1.000+ evra na novi telefon svake godine, potrebno je koristiti postojeći model dve-tri godine. Ako primetimo da baterija slabi, jednostavno je zamenite – što je daleko isplativije nego kupovina potpuno novog uređaja.
Nekada su Android telefoni dobijali samo dve godine ažuriranja, dok je Apple pružao podršku četiri do pet godina.
Danas je situacija puno bolja – Samsung i Google sada garantuju čak sedam godina ažuriranja na modelima kao što su Pixel 8, Pixel 9, Galaxy S24 i Galaxy Z Fold 6.
To znači da nema potrebe za čestom nadogradnjom – vaš telefon će i dalje dobijati sveže funkcije i sigurnosne zakrpe godinama.
Kada znamo da će naš uređaj trajati barem četiri-pet godina, ne vidimo razlog da svake godine trošimo novac na novi. U tom smislu, Android korisnici sada mogu bolje razumeti iPhone korisnike, koji svoje telefone čuvaju duže vreme.
Velika tehnološka revolucija u svetu smartfona kao da je stala. Kada smo poslednji put videli zaista inovativan telefon?
Preklopni modeli su zanimljivi, ali i dalje nisu dovoljno izdržljivi za svakodnevnu upotrebu. Baterije? Gde su grafenske baterije, koje traju duže i sporije se degradiraju?
Umesto da rade na poboljšanju hardvera, proizvođači se fokusiraju na AI funkcije, koje su često samo marketinški trikovi. Ako želimo veštačku inteligenciju, jednostavno ćemo preuzeti AI aplikaciju iz Play Prodavnice!
Zaista bismo voleli da vidimo pravu inovaciju – veće kamere sa većim senzorima, bolje materijale i revolucionarnu baterijsku tehnologiju. Nažalost, to se ne dešava.
Ako koristite moderni flagship telefon, verovatno nema potrebe da ga menjate svake godine. Poboljšanja su minimalna, cene su otišle u nebesa, a softverska podrška sada traje mnogo duže.
Umesto da se zaletite na sledeći flagship model, možda je bolje sačekati pravu inovaciju. A do tada – ako baterija oslabi, jednostavno je zamenite.