Najnoviji Huawei Pura 70 Ultra telefon dolazi sa kamerom koja se izvlači. Podržava nativno instaliranje svih Google aplikacija i koristi Kirin 9010 čipset. Međutim, čime se to ovaj telefon još može pohvaliti i tako opravdati cenu od 180000 dinara? Pročitajte sve o ovom telefonu u našoj detaljnoj recenziji!
Iako smo se svi nadali Huawei P70 seriji telefona, to se nije dogodilo. Huawei je rešio da promeni pristup tako što će lansirati novu premium seriju telefona koja nije orijentisana isključivo oko kamera.
Pura 70 telefoni donose pre svega interesantan i drugačiji dizajn, vrhunske kamere kao što je to i ranije bio slučaj, ali i dobro optimizovane performanse.
Sa prvom generacijom Huawei Pura 70 telefona, mnogo je toga zapravo i izrađeno u okvirima Huawei kompanije. Razlog tome je logičan, a to su sankcije koje Kina trenutno trpi od strane zapada. Pa tako, zaštitno staklo je Kunlun tipa i njega je Huawei sam razvio.
Isti slučaj je i sa Kirin 9010 čipsetom koji je baziran na sedmonanometarskoj arhitekturi. Važno je napomenuti da ovo nije najmoćniji dostupan čipset, ali to ne menja činjenicu da je optimizovan tako da pruži najbolje moguće performanse.
U daljem tekstu ćemo detaljno govoriti o svakom aspektu Huawei Pura 70 Ultra telefona kako bismo vas što bolje upoznali sa njim. A ukoliko želite da znate šta dolazi sve uz telefon u kutiji, onda obavezno pogledajte ovaj video:
>> Huawei Pura 70 Ultra - Šta to sve amerikanci propuštaju? (VIDEO) <<
Huawei Pura 70 Ultra je izrađen od kvalitetnih materijala i to se pri prvom držanju telefona može primetiti. Zadnja maska je sačinjena od nešto kruće veštačke kože čija tekstura podseća na zvezdano nebo.
Imajući u vidu da je ovo prilično popularan materijal koji se u poslednje vreme primećuje u gotovo svim klasama telefona, potrebno je napraviti neku diferenciju po pitanju kvaliteta. Shodno tome, odmah se vidi da je ova zadnja eco leather površina prilično otporna na habanje i ne skuplja prašinu kao što je to slučaj kod velikog broja drugih telefona. Već tridesetak dana aktivno koristimo ovaj telefon i nismo primetili ni jedan jedini trag korišćenja, iako telefon nismo štedeli. Zadnja površina telefona je zaobljena prema ramu sa svih strana što dodatno doprinosti boljoj ergonomiji pri korišćenju jednom rukom.
Sistem zadnjih kamera je ovaj put osmišljen nešto drugačije. Ima nesvakidašnji oblik koji na prvi pogled podseća na slovo P. U pitanju je troslojno ispupčenje koje udomljava dvotonski LED blic i tri kamere.
Prvi sloj je u stvari aluminijumski okvir koji sadrži XMAGE oznaku i LED blic. Drugi sloj je od stakla i ima oblik zaobljenog, ali nepravilnog trougla. I treći sloj tj. nivo ispupčenja čine prstenovi koji štite staklo kamera.
Ako fokusiramo pogled isključivo na položaj i oblik kamera, možemo uočiti slovo P što povezujemo sa Pura nazivom serije.
Generalno gledano, ceo taj sistem zadnjih kamera će za mnoge biti čudnog izgleda. Tom utisku će najviše doprineti to što ranije nismo imali prilike da vidimo nešto tome slično. Upravo to će izdvojiti Huawei Pura 70 Ultra iz mase drugih telefon i načiniti ga prepoznatljivim. Svako će znati koji telefon koristite čim ga ugledaju.
Još jedan detalj koji će otkriti o kom brendu telefona se radi je Huawei štampa koja je smeštena vertikalno, pri samom dnu zadnje maske.
Okvir telefona je zaobljen i od aluminijuma je. On ima hromiranu završnicu što se nama baš dopada. U slučaju bilo kakvog fizičkog oštećenja, hromirana završnica će to maksimalno zamaskirati.
Levi bok okvira je prazan, dok se na desnom nalaze tasteri za kontrolu tona i zaključavanje telefona. Naravno, tasteri su takođe od aluminijuma, stim da taster za zaključavanje ima utisnutu crvenu liniju. Ovo je detalj koji je prepoznatljiv za Huawei telefone i nešto što se nama uvek dopadalo.
Na gornjoj strani okvira imamo InfraRed senzor i rupicu za mikrofon.
Dok na donjoj strani okvira imamo fioku za dve NanoSIM kartice, bez mogućnosti korišćenja NanoSD kartice za proširenje memorije.
Zatim imamo još jednu rupicu za mikrofon i USB Tip C 3.1 konektor koji podržava video izlaz. Tu je i rešetkica za primarni zvučnik.
Napred imamo prostran ekran koji praktično da nema praznog prostora oko sebe. Deluje kao da se stapa sa aluminijskim okvirom. Pogotovo ako u obzir uzmemo to da je zaštitno staklo zakrivljeno ka svim stranama.
Pri samom vrhu ekrana je punch hole selfie kamera i najtanji prorez za slušalicu koji smo ikada videli. I ne! Kvalitet zvuka nije snižen zbog toga. Ali o tome ćemo malo kasnije.
Masa telefona je 230 grama. Dakle prilično standardno. Međutim, Huawei se potrudio da debljina telefona bude što je manja moguća. Shodno tome, telefon je u struku debeo 9 mm. Ako ga premerimo tamo gde su mu zadnje kamere, dobićemo 14 mm. Te mere su postignute samo zato što je implementiran mehanički sistem izvlačenja glavne kamere.
Budući da glavna kamera ima stabilizaciju na nivou senzora, koji je inače velikih dimenzija, samo ispupčenje bi inicijalno trebalo da bude značajno veće. Huawei smatra da bi to ozbiljno narušilo dizajn telefona te Huawei Pura 70 Ultra ima glavnu zadnju kameru koja se izvlači u trenutku kada je pokrenete. Tada, kada je kamera izvučena, celokupno ispupčenje iznosi 16 mm.
Huawei tvrdi da je ovaj mehanizam prilično čvrst, pouzdan i otporan na pritisak. To znači da se on neće pokvariti ukoliko pritisnete zadnju kameru dok je ona izvučena.
Nama se mnogo puta desilo da nakon pokretanja glavne kamere započnemo brisanje stakla, ne razmišljajući o tome da je kamera mehanički izvučena i da tako potencijalno možemo oštetiti mehanizam. O tome je Huawei mislio na vreme te nas uverava da to neće dovesti do kvara, već će se kamera automatski uvući čim mehanizam oseti jači pritisak.
Takođe, u slučaju iznenadnog pada telefona, senzori će to detektovati i pokrenuti automatsko uvlačenje kamere. Važno je da znate da mehanizam veoma brzo radi. Nećete biti u situaciji da dodirnete na kamera aplikaciju i da čekate mehanizam da obavi izvlačenje kamere. Naprotiv, ta operacija će se apsolutno uvek obavljati brzo do te mere da ćete zaboraviti da se glavna kamera zapravo izvlači i uvlači.
Huawei tvrdi da je mehanizam sposoban za 300.000 ciklusa izvlačenja i uvlačenja. Osim te brojke, koja je impresivna i koja garantuje dug životni vek, Huawei garantuje i otpornost Pura 70 Ultra telefona na vodu i prašinu prema IP68 sertifikatu. To znači da telefon možete potopiti do 2 metra dubine, na period do 30 minuta.
Huawei Pura 70 Ultra raspolaže sa LTPO OLED ekranom, dijagonale 6.8 inča. Ako bolje pogledamo, primetićemo da su ćoškovi prilično zaobljeni. To izgleda lepo, pogotovo ako u obzir uzmemo da je ceo telefon gotovo svuda zaobljen i zakrivljen.
Rezolucija ekrana je 1260*2844 piksela, sa gustinom od 460 piksela po inču. Ovo je i više nego dovoljno da prikaz slike bude kristalno oštar i jasan.
Boje su prilično precizne, a ukoliko želite da ih prilagodite, to uvek možete učiniti u podešavanjima telefona. Dostupne su neke osnovne opcije prilagođavanje temperature.
Nažalost, Netflix i njemu slični servisi ne isporučuju 4K HDR sadražaj iako ekran Huawei Pura 70 Ultra telefona podržava HDR Vivid tehnologiju, što je zapravo isto što i HDR10. Moguće je pregledavati filmove i serije u SD rezoluciji kada je Netflix u pitanju, dok neki drugi servisi mogu dozvoliti pregledavanje u FullHD rezoluciji.
Huawei Pura 70 Ultra ima ekran sa adaptivnom stopom osvežavanja čiji se raspon kreće između 1 i 120 Hz. Ovo je vrlo važno za telefon visoke klase jer se na ovaj način bolje optimizuje autonomija baterije. Naravno, u podešavanjima telefona uvek možete podesiti da ekran ima konstantnu stopu osvežavanja od 120 Hz. A možete je i ograničiti na maksimalnih 60 Hz ukoliko to želite.
PWM vrednost zatamljivanja ekrana Huawei Pura 70 telefona je maksimalnih 1440 hz što je i više nego dovoljno da se očuva zdravlje očiju tokom gledanja u ekran. Uvek možete aktivirati dodatnu zaštitu očiju u podešavanjima telefona koja se naziva “Prilagođenost oku”. Tu imate mogućnost da zakažete kada će opcija “Prilagođenost oku” biti aktivna ili da je omogućite tokom celog dana.
Osvetljenje ekrana prema tvrdnji Huawei kompanije može ići do 2500 niti kada je telefon izložen suncu. Mi nismo u mogućnosti to da proverimo, ali naš subjektivni osećaj nam govori da je ta vrednost nešto malo manja.
Sve u svemu, koja god da je vrednost stvarno u pitanju, ekran se odlično vidi na jakon suncu. A kada nije na jakom suncu, možemo očekivati oko 600 niti osvetljenja tokom tipičnog korišćenja telefona.
Ima brzinu odaziva na dodir do 300 Hz što je odlično. Ovaj parametar je važan za sve koji planiraju da igraju igrice na Huawei Pura 70 Ultra telefonu.
Sam ekran štiti najnovije Kunlun staklo, druge generacije, sa posebnim Basalt-nim ojačanjem koje bi navodno trebalo dodatno da spreči prelom u slučaju pada telefona. Nismo se usudili da napravimo neke ozbiljnije testove po tom pitanju, ali neko uobičajeno korićenje telefona, uz malo brige, neće rezultirati nekim uočljivim ogrebotinama i tome slično. Barem ih za sada nismo zaradili.
Pre nego što vam ispričamo šta se nalazi ispod haube Huawei Pura 70 Ultra telefona, važno je da znate sa kojim problemima se kompanija suočava već neko vreme.
Naime, pre oko 5 godina, Amerika je Huawei kompaniji, iz političkih razloga, zabranila korišćenje 5G mreže u diviziji pametnih telefona, na zapadnom tržištu. I to je bio samo početak. Ubrzo je Google-u zabranjeno da sarađuje sa Huawei kompanijom, a kasnije su i mnoge druge kompanije ucenjene da ne sarađuju. Samim tim, Snapdragon više ne isporučuje svoje čipsete Huawei kompaniji.
Sve ovo, ali i još mnogo toga, je urađeno sa ciljem da se Huawei izbaci iz igre i umanji njihova tadašnja dominacija na tržištu pametnih telefona i mreže. Sve pod izgovorom špijunaže.
Ovo uopšte nisu naivne sankcije. Ovaj nivo restrikcija bi svaku drugu kompaniju zatvorile u roku od godinu dana. Međutim, Huawei je uspeo da odoli svim izazovima, i danas, naokon pet godina, on isporuči itekako konkurentan telefon. Najveći izazov je ustvari proizvodnja čipseta jer se radi o delikatnoj proceduri koja zahteva specijalne mašine i ekspertizu koju poseduje vrlo maleni broj kompanija na planeti zemlji.
Kirin 9010 čipset je Huawei napravio potpuno samostalno i on je baziran na sedmonanometarskoj arhitekturi. To definitivno nije najnovija tehnologija i nešto što će parirati vrhunskim čipsetima današnjice, ali je dovoljno da potkrepi sve potrebe premium korisnika.
Pa tako, Huawei Pura 70 Ultra raspolaže upravo tim Kirin 9010 čipsetom. On poseduje 8 Taishan jezgra, od kojih je 3 klokovano na 2.18 GHz, 4 na 1.55 GHz, dok 1 jezgro radi na 2.3 GHz. Grafički čip je Maleoon i on radi na 750 MHz.
Treba imati na umu da je RAM klokovan na maksimalnih 2750 MGz i da je brzina interne memorije procenjena na nekih 44 GBita po sekundi. U kombinaciji sa 16 GB RAM-a i 1 TB interne memorije, Huawei Pura 70 Ultra isporučuje veoma fluidan rad, bez obzira na to da li ga uobičajeno koristite ili ste u sred gaming sesije.
Naravno, ne možemo očekivati vrhunske performanse tokom gaming sesija, poput onih koje isporučuju telefoni sa Snapdragon 8, gen 3. čipsetom. Sam frame rate nije preterano visok, a telefon se nakon dužeg gaming-a može zagrejati. Obično se ta temperatura vrti oko 40 stepeni celzijusa. Poređenja radi, Kirin 9010 pruža performanse koje su jednake Snapdragon 888 čipsetu iz Qualcom kuće ili Dymensity 8200 iz MediaTek kuće.
Međutim, važno je naglasiti da su sve komponente kod Huawei Pura 70 Ultra telefona, fantastično optimizovane. Kretanje kroz korisnički izgled radi krajnje fluidno. Korišćenje svih aplikacija teče uvek bez grešaka, bez kočenja ili tome slično. Multitasking je itekako prijatno iskustvo. Tokom korišćenja telefona prethodnih mesec dana nismo imali ni jedno jedino neprijatno iskustvo.
Za one kojima je to važno, evo rezultata benchamrk testova koje smo mi napravili. Geekbench je za single-core test izbacio 1370 poena, a za multi-core 4113 poena. Što se tiče 3DMark-a, dobili smo rezultat od 5175 poena.
Smanjena moć Kirin 9010 čipseta u odnosu na Snapdarong 8, gen 3, se najviše može primetiti na nekim drugim frontovima. Pre svega, 8K snimanje nije dostupno i verujemo da je to zbog nešto slabije snage čipseta.
Takođe, nije dostupan WiFi 7 već WiFi 6, a isto je i sa Bluetooth modulom. Umesto 5.3, dostupan je 5.2 Bluetooth modul.
Za kinesko tržište postoji 5G verzija, ali kod nas je dostupna isključivo 4G mobilna povezivost. Nama iskreno za sada to ne predstavlja problem jer 5G nije zastupljen na prostorima naše zemlje, a i širom balkana.
Međutim, to što Huawei Pura 70 Ultra nema eSIM podršku nas je razočaralo jer smatramo da je to danas obavezna mogućnost premium telefona. Interesantno je to da povoljniji i slabiji Huawei Pura 70 Pro ima eSIM podršku, dok skuplja Ultra verzija nema. Razumeli bismo da je ovo usamljen slučaj, ali ispostavilo se da nije. Isti scenario je i kod Xiaomi 14 Ultra i Xiaomi 14 telefona. Xiaomi 14 Ultra nema eSIM, a slabiji Xiaomi 14 ima. Zašto ovo proizvođači rade, nije nam jasno.
Huawei voli da se pohvali i BDS sistemom za satelitsko dopisivanje i pozivanje u hitnim situacijama. Međutim, to još nije dostupno za mnoga tržišta. Tamo gde je ta funkcionalnost dostupna, poruke i pozivi se obavljaju putem Changlian aplikacije. Moguće je čak poslati i fotografiju, ali ona će biti značajno kompresovana što dovodi do zamućenja i distorzije. Ovo je vrlo korisna funkcionalnost kojoj se i mi u Evropi nadamo.
Inače, za brzo i precizno definisanje tačne lokacije telefona dostupno je čak 6 satelitskih sistema.
Prema specifikacijama, tu je i novi NFC modul, sa opcijom korišćenja NFC SIM kartice, ukoliko se one postave u NanoSIM slot koji je označen pod brojem jedan.
Što se senzora tiče, ceo paket je tu, a to podrazumeva senzor za ubrzanje, za blizinu, žiroskop, kompas i senzor koji detektuje spektar boja.
Kao što smo pomenuli na početku, Huawei Pura 70 Ultra ima i InfraRed senzor pomoću kojeg možete kontrolisati gotovo sve uređaje po kući, kao što su TV, klima i slično.
Što se čitača otiska prstiju tiče, on je besprekoran. Radi veoma brzo i pouzdano. Nije zalepljen za samo dno telefona, ali nije ni dovoljno visoko postavljen. Voleli bismo da je za nekih 1 cm više pozicioniran.
Slušalica radi odlično. Nismo imali poteškoća da čujemo sagovornika, niti on nas. Što je negde i očekivano budući da slušalica služi i kao sekundarni zvučnik. Zvuk je glasan, a kvalitet je na visokom nivou. Iznenadilo nas je to što slušalica sa tako uskim prorezom uspeva da isporuči neočekivano glasan i kvalitetan zvuk.
Baterija je kapaciteta 5200 mAh i nju je moguće napuniti od 0% do 100% za nekih pedesetak minuta. To je naravno izvodljivo sa punjačem od 100W koji dolazi uz telefon.
Brzina punjenja telefona je vrlo važan faktor pa nas je baš lepo iznenadilo to što je dostupno bežično punjenje od čak 80W.
U slučaju da želite recimo svoj sat da dopunite pomoću Huawei Pura 70 Ultra telefona, onda možete računati na 20W obrnutog, bežičnog punjenja.
Autonomija baterije je odlična. Možete računati na 2 dana laganog korišćenja telefona ili na jedan celi dan aktivnog korišćenja. Dakle, kada napunite bateriju Huawei Pura 70 Ultra telefona u celosti, budite sigurni da ćete biti mirni celi dan.
Čak i u većoj meri fotografišete, koristite YouTube, surfujete internetom i pozivate. Ovo podrazumeva da ne koristite ekran na maksimalnu stopu osvežavanja, sa maksimalnom rezolucijom i maksimalnim nivoom osvetljenja.
Nadam se da do sada niste pojeli sve kokice jer tek sada sledi ono najinteresantnije. Svi znamo da su Huawei telefoni uvek dolazili sa najboljim kamerama u klasi. Ništa se tu nije ni sada promenilo, osim toga što ovaj put imamo još bolje kamere. DxOmark kaže najbolje kamere na svetu i potpuno se slažemo sa njima. Definitivno se radi o fantastičnom hardveru, sa vrhunskom obradom koju obavlja Image Signal procesor.
Pa da krenemo od specifikacija. Glavna kamera koristi jednoinčni Sony IMX989 senzor, rezolucije 50 MPx.
Otvor blende je podesiv i njegov raspon ide od f/1.6 do f/4.0. Autofokus je baziran na laserskoj i faznoj detekciji subjekta.
Ako se sećate, na početku videa smo govorili da se glavna kamera izvlači i uvlači. To je zato što to je stabilizacija slike bazirana na sensor-shift tehnologiji. Da bi to moglo da funkcioniše, potrebno je više prostora svim elementima kamere. Otud i mehaničko rešenje koje je zaduženo za izvlačenje i uvlačenje pojedinih elemenata kamere.
Ovo je hrabar potez Huawei kompanije budući da nije lako dizajnirati dugotrajni mehanički sistem koji može odoleti različitim okolnostima, pa čak i potapanje telefona u vodu. Mi jesmo bili nepoverljivi u počektu, ali nas Huawei uverava da smo mirni minimum 10 godina, što je itekako dug životni vek za jedan pametni telefon.
Međutim, šta sve ovo znači za nas krajnje korisnike? Odgovor je jednostavan. Pri gotovo svakom okidanju fotografije dobićete pravo remek delo. Nije bitno da li okidate tokom dana ili noći.
U onim odličnim uslovima osvetljenja, dinamički raspon je fantstičan. Svetli delovi nisu preosvetljeni i imaju dosta detalja, baš kao i oni tamni delovi fotografije. Oštrina je uvek na odličnom nivou, a detalja ima puno. Boje su bogato zabeležene, ali bez naglašavanja.
Posebno bismo pohvalili to kako se renderuju zelena i crvena boja. Pejzažne fotografije na kojim ima dosta zelenila su uvek bile izazov za mnoge telefone.Pre svega zbog te zelene boje koja retko kada bude realno zabeležena, a potom i zbog količine detalja.
Isti slučaj je i sa crvenom bojom. Ona obično bude prenaglašena što nije realan prikaz onog što mi vidimo pre okidanja. To nije slučaj kod Huawei Pura 70 Ultra telefona kao što i samo možete videti prema priloženim fotografijama.
Dakle, koliko god da je kadar izazovan za fotografisanje, glavna kamera Huawei Pura 70 Ultra telefona će biti vaš pouzdan saputnik na putu da zabeležite remek delo.
Takođe, zahvaljujući sensor-shift tehnologiji i izuzetno brzoj elektronskoj zavesici senzora, glavna kamera može napraviti kristalno oštre fotografije čak i dok se krećete. Isto važi i za okidanje subjekata koji su u pokretu.
Naravno, kako biste dobili najbolje rezultate, važno je da imate dovoljno svetla pri okidanju. U suprotnom, elektronska zavesica se neće brzo zatvoriti ili preciznije rečeno, upijanje svetla se neće brzo obaviti, što će dovesti do zamućene fotografije. Međutim, dobar deo posla obavi ranije pomenuti Image Signal procesor u saradnji sa softverom telefona.
Odmah nakon okidanja fotografije nastupa dramatično obrađivanje. I to ćete sami primetiti ukoliko odmah pokušate da pregledate okinutu fotorafiju.
Potrebno je par sekundi kako bi se primenila obrada, nakon čega fotografija dobija potpuno drugačiji izgled.
Ovo ne možete isključiti. Ukoliko želite da dobijete neobrađenu fotografiju, potrebno je da se prebacite u Pro režim. Tada možete podesiti parametre tako da dobijete fotografiju bez automatske obrade.
Ovo će biti od koristi svima koji ipak žele umetničku fotografiju, sa svim manama koje one sa sobom nose. To znači da okidanje fotografije u mračnim okolnostima, dobijate mračnu fotografiju, a ne posvetljenu, kakvu obično svi telefoni isporuče.
Dakle, u automatskom režimu, manama nema mesto. Barem tako Huawei pokazuje svojom obradom nakon okidanja. U onim solidnim uslovima osvetljenja, situacija se ne menja. Glavna kamera isporučuje perfektno balansiranu fotografiju, sa puno detalja, preciznim kontrastom i realno zabeleženim bojama.
U noćnim uslovima osvetljenja do izražaja dolazi ono zbog čega smatramo da je ovo najbolja glavna kamera na celoj planeti. Fotografije imaju dosta detalja, a balans bele boje je praktično perfektan. Ovo je veoma važno kada se u kadru nalazi neka osoba i dosta žutog svetla koje obično ulične svetiljke emituju. Kao što i sami možete videti, u tim okolnostim, fotografije nisu previše tople, dok boje nisu desaturisane, već koloritne i sa dobrim tonovima lica.
U onim mračnim uslovima osvetljenja, gde nemamo neki konkretan izvor svetla, već neko slabo ambijentalno svetlo, kamera počinje da pokazuje prve znake slabosti. Naravno, to je sasvim logično. Tada detalja nema previše usled agresivne redukcije šuma.
A ako odlučite da koristite noćni režim, to će vam svakako pomoći da dodatno posvetlite fotografiju, ali po ceni stvaranja artefakta u pogledu boja. To se najviše može primetiti u najmračnijim, jednoličnim delovima fotografije. Možda zbog nedostatka detalja nije pametno kropovati ili štampati te fotografije, ali su one itekako pogodne za deljenje na društvenim mrežama.
Glavna kamera definitivno zaslužuje naše divljenje, ali i titulu kralja fotografije. Tako da, ako ste u potrazi za telefonom sa najboljom glavnom kamerom, onda ne tražite dalje jer je to Huawei Pura 70 Ultra.
Uostalom, fotografije koje smo napravili ovim telefonom najbolje pravdaju našu konstataciju. Njih možete pogledati na proloženom linku:
>> Huawei Pura 70 Ultra - Fotografije i Video zapisi <<
Sledeća kamera o kojoj ćemo govoriti je telephoto kamera. U pitanju je OmniVision senzor, rezolucije 50 MPx.
Ima f/2.1 otvor blende, 3.5x optički zum i ugao vidljivosti koji je ekvivalentan objektivima od 90 mm. Naravno, telephoto kamera ima odličnu optičku stabilizaciju slike, kao i fazni autofokus.
Ovom kamerom je moguće napraviti sjajne makro fotografije budući da je minimalna fokus distanca 5 cm.
Mi smo rado koristili priliku da kreiramo makro fotografije ovom kamerom jer one uvek budu odličnog kvaliteta i interesantnog izgleda.
Evo i jednog brzog saveta kako da uvek dobijete dobru makro fotografiju. Umesto autofokusa, koristiti manuelni.
Podesite na što bližu fokus distancu i jednostavnim pozicioniranjem telefona fokusirajte ono što želite da fotografišete.
Kada telephoto kamerom fotografišete u odličnim uslovima osvetljenja, odmah ćete uočiti fantastičan dinamički raspon. Tamni delovi fotografija nisu previše osvetljeni ulsed HDR obrade, dok oni svetli delovi uspevaju da prikažu veliki broj detalja.
Naravno, autofokus je sjajan te su fotografije uvek adekvatno oštre. Boje su verodostojne onome što mi vidimo svojim očima, ali uz blagu korekciju kada je to potrebno.
Nekada fotografije ne treba da izgledaju baš onako kako ih mi vidimo jer su senzori kamera sposobniji nego naše oči. Shodno tome, telefon može da okine i obradi fotografiju tako da ona izgleda bolje nego što mi vidimo. I ovo važi za sve kamere Huawei Pura 70 Ultra telefona.
Ništa drugačije nije u slabijim uslovima osvetljenja. Fotografije imaju dosta detalja, oštre su i sa preciznim balansom bele boje.
U noćnim uslovima osvetljenja, fotografije su fantastične. Neverovatno je to koliko detalja telephoto kamera uspe da zabeleži.
Mi smo oduševljeni obradom koju telefon napravi nakon okidanja. Boje su vibrantne i oštrina je na visokom nivou, pre svega zbog odlične stabilizacije slike. Šuma praktično nema. Moguće je primetiti šum u onim baš, baš, lošim okolnostima osvetljenja i to kada se fotografija uveća.
Važno je da znate i to da je moguće zumirati digitalno do 10x bez gubitka kvaliteta. Tu AI pripomaže kako bi se dobila oštra i kvalitetna fotografija i možemo vam reći da se neće ustručavati da koristi 10x zum, čak i u noćnim uslovima osvetljenja.
A ako želite da zumirate više od 10x, onda to radite pinch-to-zoomo gesturom. Te fotografije mogu biti upotrebljive, ali ne treba očekivati previše.
Treća, ultraširokougaona kamera je rezolucije 40 MPx, sa f/2.2 otvorom blende i sa autofokusom.
Ova kamera ima ugao vidljivosti koji je ekvivalentan objektivima od 13 mm i prema našem iskustvu, ispravljanje distorzije radi odlično. Jedva da se može primetiti na samim krajevima fotografije.
Ispostavilo se da Huawei Pura 70 Ultra nema slabe tačke kada su kamere u pitanju jer je i ultraširokougaona kamera izuzetno sposobna u svim uslovima osvetljenja.
Shodno tome, kada fotografišemo u odličnim i dobrim uslovima osvetljenja, rezultati su neverovatni. Dimanički raspon briljira za kameru ovog tipa.
Detalja ima u svim delovima fotografije, kako onim svetlim, tako i u onim tamnijim. Oštrina je na vrlo visokom nivou, čak i kada se fotografija zumira, a boje se uvek realno zabeležene.
U noćnim uslovima osvetljenja, fotografije su takođe odlične. Detalja ima dosta, balans bele boje je vrlo dobar, dok je oštrina nešto slabija budući da je šum maksimalno redukovan.
Da bi se dobila najbolja fotografija u noćnim uslovima, bitno je da telefon bude stabilan kako bi se sprečilo zamućenje. Ako se to se ispoštuje, ne postoji situacija u kojoj nećete dobiti odličnu noćnu fotografiju ultraširokougaonom kamerom.
Čak i u onim izuzetno mračnim okolnostima, ultraširokougaona kamera može da napravi odličnu fotografiju uz pomoć noćnog režima. Tada fotografije imaju nešto manje detalja, sa sniženim nivoom oštrine, ali to ne utiče na generalni utisak.
Naravno, autofokus je dostupan i on vam omogućava da napravite interesantne makro fotografije. Međutim, polje fokusa kod ove kamere je dublje pa se ne dobija onaj mikroskopski izgled kao što je slučaj kod telephoto kamere.
Prednja kamera nije ništa lošija od zadnjih. U pitanju je senzor od 13 MPx, sa f/2.4 otvorom blende i autofokusom.
Ugao vidljivosti je prilično širok što nas baš raduje. U kadar, osim nas samih, može stati cela družina, ali i neki pejzaš ili arhitektura.
Kvalitet fotografija je takođe na visokom nivou kako i dolikuje premium telefonima. Dinamički raspon je odličan i to se odmah primećuje u onim zahtevnijim okolnostima osvetljenja kada imamo preosvetljene i zatamljene delove fotografije.
Kontrast je nešto jači, a detalja ima dosta. Fotografije nisu meke, niti previše izoštrene. Dopada nam se to što u predelu očiju ima najviše oštrine. Boje su takođe odlične zabeležene. Možemo primetiti da su one adekvatno saturisane.
U nešto slabijim uslovima osvetljenja, fotografije su takođe odlične. Detalja ima dosta i boje su verno zabeležene. Usled nedostatka svetla, senzor može duže upijati svetlost što dovodi do zamućenja fotografije tamo gde se nešto pomera.
U noćnim uslovima osvetljenja, fotografije okinute selfie kamerom su vrlo dobre. Kontrast je nešto jači, a balans bele boje je vrlo dobar.
Možemo očekivati i nešto mekše fotografije usled redukcije šuma. Ipak, obrada je takva da u predelu očiju tj. lica dobijemo izoštrenu fotografiju što definitivno podiže generalni utisak. Dešava se da ne dobijemo to izoštravanje nakon obrade, ali to se retke situacije.
Ono što definitivno pomaže pri okidanju selfie fotografija u mračnim uslovima osvetljenja je blic koji se simulira emitovanjem belog svetla putem ekrana.
Tada dobijamo koloritniju fotografiju sa boljim tonovima lica.
Međutim, u wide režimu se može dogoditi da balans bele boje ne bude baš precizan jer telefon pri obradi ne uzima u obzir samo lice subjekta, već i ono što se nalazi oko njega. A to može biti mnogo toga, u našem primeru je to zelenilo i veći broj žutih svetiljki.
Hoćemo reći, najbolje tonove lica dobijamo kada koristimo 1x zoom tj. najuži ugao vidljivosti.
Portret fotografije su fenomenalne, bez obzira koja se kamera Huawei Pura 70 Ultra telefona koristi.
Odvajanje subjekta od pozadine gotovo uvek bude perfektno. Bez pogrešnog izsecanja ili lošeg izsecanja, a to važi za one delove gde je kosa. Evo, moje čupavo dete je super poslužilo za primer portret fotografije. Ako pogledate delove gde je njegova raskošna kosa puštena, videćete da se ne primećuje veštačko odvajanje subjekta od pozadine.
Kod prednje kamere se to odvajanje ne obavlja toliko dobro, kao što je to slučaj kod zadnjih kamera. Prilikom zumiranja se mogu primetiti neke nesavršenosti. Međutim, to se neće lako uočiti ako fotografiju ne zumirate.
Kada je reč o fotografijama, sve kamere Huawei Pura 70 Ultra telefona su hardverski izuzetno sposobne. Međutim, deluje nam kao da je eliksir zapravo u obradi fotografija. Rekli bismo da Huawei i dalje ima neki poseban način obrade fotografija koji jednostavno daje mnogo bolje rezultate u odnosu na konkurenciju. I to ćete sami primetiti prilikom fotografisanja jer ćete na ekranu telefona videti jedno, a posle, nakon okidanja, nešto sasvim drugo tj. daleko bolju fotografiju.
Kada je reč o video zapisima, situacija je značajno bolja ako telefon upoređujemo sa prošlogodišnjim Huawei P60 Pro modelom. Sve kamere mogu zabeležiti 4K video zapis, sa maksimalnih 60 fps. Tokom snimanja se fluidno možete prebaciti sa glavne kamere na ultraširokouganu ili telephoto kameru.
Fokus je brz i precizan što rezultira oštrim video snimcima. Stabilizacija je odlična, na svim kamerama. Tu nemamo baš nikakvih zamerki. U onim dobrim uslovima osvetljenja, boje se realno beleže, ali je kontrast nešto malo jači.
U noćnim uslovima, detalja ima dosta kada se snima glavnom kamerom, a snimci su oštri. Nešto mekše snimke dobijamo kada koristimo telephoto kameru. Možemo očekivati i malo šuma kod ultraširokougone kamere. Na nju se svakako možemo osloniti u okolnostima u slabije osvetljenosti, ali u noćnim uslovima i ne baš. Moguće je napraviti i makro video zapise i to može izgledati vrlo interesantno.
Što se kamera aplikacije tiče, nismo primetili neke novitete ili razlike u odnosu na kamera aplikaciju sa Huawei P60 Pro modela. Više o tome kako izgleda kamera aplikacija, pogledajte u toj recenziji, link je u opisu.
Jedina razlika je novi XMAGE režim obrade fotografije koji se naziva “Mono”. Pomoću njega možete kreirati interesantne monohromatske fotografije koje su uvek trendu.
Huawei Pura 70 Ultra pokreće EMUI 14.2 koji je baziran na Android 12 operativnom sistemu. Sam korisnički izgled nije doživeo značajne promene.
Zaključani ekran sada ima interaktivne pozadine. Takođe, ranije se do nekih opcija i funkcija aplikacije moglo doći prevlačenjem prsta preko same ikone. Sada se to isto postiže dugim dodirom preko ikone aplikacije. I to je otprilike sve. Nema nekih drugih promena.
Međutim, sav trud kompanije je bio usmeren ka rešavanju problema sa Google servisima. I čini nam se da je Huawei došao do najefikasnijeg mogućeg rešenja. Sada direktno iz AppGallery prodavnice možete preuzeti Google aplikacije u svega par dodira i to vam omogućava MicroG sistem. Dakle, preuzimanje i instaliranje gotovo svih aplikacija koje se oslanjaju na Google servise je sada moguće i to na vrlo jednostavan način.
>> Sada sve Google aplikacije rade nativno na Huawei Pura 70 telefonima! (VIDEO) <<
U slučaju da ne pronađete željenu aplikaciju u Huawei AppGallery prodavnici, uvek možete koristiti alternativne markete. Aurora prodavnica je vrlo slična Google Play prodavnici kada je njeno funkcionisanje u pitanju. Pomoću nje možete i ažurirati sve ranije instalirane aplikacije što je vrlo važno.
Treba imati na umu to da Google asistent i Google Pay neće raditi. Ali bez brige, sve bankarske aplikacije rade tako da tu nemate problem. Ako vas zanima nešto više o tome kako podesiti sve vezano za MicroG, onda pogledajte video koji smo nedavno objavili.
Iako nemamo najmoćniji čipset, Huawei Pura 70 Ultra radi bez greške. Takođe, problem sa Google aplikacijama je rešen i to na najbolji mogući način. Kamere su fantastične, baš kao ekran i dizajn.
Ipak, ne možemo reći da je sve na najvišem mogućem nivou. Pre svega, postoje telefoni sa daleko snažnijim čipsetom. Takođe, EMUI 14 nije baš ono što inače Android 14 može da ponudi. Shodno tome, cena od 180000 dinara je hrabra ponuda za uređaj koji je, pa hajdemo reći, drugačiji.
Sve nas nekako navodi na jedan zaključak, a to je da je Huawei Pura 70 Ultra zapravo model kojim Huawei pokušava da pokaže da je i dalje konkurentan u diviziji pametnih telefona.
Naravno, i dalje se ne može reći da je Huawei povratio poziciju koju je nekada imao, ali kako stvari stoje, na tom je putu. Vama svakako ostaje da sami utvrdite da li vam kvaliteti najnovijeg Huawei Pura 70 Ultra telefona odgovaraju ili biste ipak da sačekate neku narednu generaciju.
Što se naš tiče, u pitanju je fantastičan telefon koji je vredan pažnje i novca. Pogotovo ako pogledamo iz ugla tech entuzijasta u čiju gupu ljudi i mi sami spadamo.
Baterija - 9.0/10 > Baterija je velikog kapaciteta i dolazi sa odličnim punjačem i tehnologijom brzog punjenja.
Dizajn - 9.5/10 > Čvrsta i kvalitetna, metalna izrada telefona vrlo primamljivog i drugačijeg izgleda. Prstenovi koji štite stakla kamere se lako mogu oštetiti.
Ekran - 9.5/10 > Fanantastičan ekran, zakrivljen i zaobljen sa svih strana, visoke rezolucije i stope osvežavanja.
Funkcije - 8.5/10 > Sve preporznatljive Huawei funkcionalnosti su tu, zajedno sa MicroG rešenjem. Nema nekih novih funkcija.
Operativni sistem - 6.5/10 > Pokreće ga EMUI 14.2 koji je baziuran na Android 12 operativnom sistemu, što znači da OS kaska čak dve generacje.
Kamera - 10/10 > Ceo sistem kamera je fantastičan. Fenomenalan hardver sa još boljom obradom fotografije. Video snimci su unapređeni. Prednja kamera nas je posebno oduševila svojim kvalitetom u uglom vidljivosti.
Performanse - 8.5/10 > Telefon radi odazivno, bez grejanja, štucanja i tome slično. Gaming iskustvo je na visokom nivou, ali se dešava da se telefon zagreje. Kod zahtevnih igara, frame rate može biti niži.