Jedna, ali vredna! To bi, recimo, mogao biti slogan kada su zadnje kamere Realme 14 Pro telefona u pitanju. U ovoj recenziji saznajte zašto tako mislimo!
Realme 14 serija telefona je sa nama još od početka ove godine i već duže vreme privlači pažnju svih nas.
Sada je vreme da vas upoznamo sa telefonom koji ima dva lica! Svoj izgled menja u zavisnosti od toga kako se trenutno oseća, tj. da li je "hot" ili ne!
Šale na stranu, Realme 14 Pro je prvi telefon koji dolazi sa zadnjom maskom čija se boja menja u skladu sa trenutnom temperaturom. Naime, temperatura od 16 stepeni ili niža uticaće na zadnju masku tako da ona dobije plave tonove. Kada je temperatura preko 16 stepeni, zadnja maska će imati žute tonove.
Ovo je vrlo interesantan vizuelni detalj koji Realme 14 Pro čini posebnim i drugačijim od ostatka ponude u ovom cenovnom rangu. Za nas koji imamo četiri godišnja doba, ovo može biti vrlo zanimljiva karakteristika telefona. Nisam siguran da li je to slučaj za one koji žive u tropskim predelima sveta.
Sve u svemu, telefon ima ekran dijagonale 6,77 inča, čiji je odnos prema telu telefona 90,9%. Ovo u suštini znači da je prazan prostor oko ekrana prilično mali.
Takođe, pri vrhu ekrana nalazi se "punch hole" selfie kamera i mikroskopski tanak prorez za slušalicu.
Ekran je zakrivljen na bokovima, što posledično utiče na plastični okvir. Hoćemo reći, zbog zakrivljenog ekrana i zadnje površine prema bokovima, okvir je tu najtanji i blago zaobljen. Dok je gornja i donja površina okvira ravna i znatno šira.
Na desnom boku telefona nalaze se tasteri za kontrolu tona i zaključavanje telefona. Gornji deo okvira sadrži dve rupe za mikrofone i sekundarni zvučnik, dok se na donjem delu okvira nalaze rešetka za primarni zvučnik, USB-C konektor, mikrofon i fioka za dve NanoSIM kartice.
Pogledajmo ponovo zadnju plastičnu površinu telefona. Osim toga što može menjati boje, dopada nam se šara koja na neki način podseća na presek bisera ili školjke.
Pri dnu je Realme brending, dok se pri vrhu nalazi prepoznatljivo kružno ispupčenje koje uokviruje tri LED blica i naizgled tri kamere. Međutim, ako bolje pogledamo, uočićemo da Realme 14 Pro ima jednu kameru, jedan senzor dubine i to je to.
Dakle, dizajn samog telefona je moderan i elegantan. Tanak je 7,6 mm, težine 180 grama. Zbog toga što je završnica matirana, otisci prstiju se ne skupljaju. Takođe, biserna bela i mat zlatna boja su, po našem mišljenju, odličan izbor jer nama kupcima to odaje utisak da se radi o kvalitetnoj, tj. premium izradi.
Pored svog vizuelnog aduta, ekran je još jedan adut Realme 14 Pro modela. U pitanju je OLED ekran, FullHD+ rezolucije, sa 388 piksela po inču.
Osvetljenje može dostići neverovatnih 4 500 niti kada je ekran izložen jakom suncu. Ovo je karakteristika rezervisana za ekrane koji se nalaze na znatno skupljim modelima. U automatskom režimu, osvetljenje ekrana može dostići nekih 1400 niti.
Ekran ima stopu osvežavanja do 120 Hz, i možete je podesiti da bude konstantna ili adaptivna. Sam prikaz slike je bogat bojama i pre svega oštar.
Igranje igrica ili gledanje filmova na Realme 14 Pro telefonu je posebno iskustvo i to je nešto što će vas oduševiti.
Nemamo informaciju o tome koje staklo štiti ekran. Međutim, staklo dolazi sa već nalepljenom folijom, što će ekran sačuvati od ogrebotina.
Pri dnu ekrana nalazi se čitač otiska prstiju koji radi odlično. Brz je i precizan.
Realme 14 Pro dolazi sa MediaTek Dimensity 7300 Energy čipsetom, koji je izgrađen na četvoronanometarskoj arhitekturi. U praksi dobijate osmojezgarni procesor sa najvišim taktom rada od 2,5 GHz.
Procesor je uparen sa Mali-G615 MC2 grafičkim čipom, 12 GB RAM-a i 512 GB interne memorije. Skup ovih komponenti će definitivno obezbediti odlične performanse koje će zadovoljiti sve prosečne korisnike. Telefon prosto radi bez poteškoća, seckanja ili štucanja.
Prilikom igranja igrica može se primetiti razlika između Realme 14 Pro modela i nešto skupljih konkurenata. Međutim, dostupan je GT režim koji će telefonu, na uštrb baterije, podariti nešto bolje performanse.
Naravno, uvek možete koristiti funkcije u okviru "Igre" aplikacije, koje vam omogućavaju dodatno poboljšanje korisničkog iskustva prilikom igranja igrica. I bez brige, telefon se neće preterano zagrejati u trenucima velikog opterećenja, budući da je razlaganje toplote koju čipset generiše dobro razrađeno.
Ostale karakteristike telefona su uobičajene za ovaj cenovni rang, te možemo računati na WiFi 6 i Bluetooth 5.4 konekcije, zajedno sa NFC 360 modulom. Konekciju sa satelitima radi preciznog definisanja lokacije obavljaju GPS, GLONASS, GALILEO i BDS moduli. Dostupna je 5G povezivost i eSIM povezivanje sa baznim stanicama.
Realme 14 Pro dolazi sa IP68 i IP69 sertifikatima, što garantuje otpornost na vodu, jake mlazove i sitnu prašinu.
Baterija je kapaciteta 6000 mAh, što je za telefon debljine 7,6 mm impresivno. Zahvaljujući odličnoj autonomiji čipseta i veličini baterije, Realme 14 Pro može pružiti 2 dana prosečnog korišćenja nakon poslednjeg punjenja.
Telefon podržava punjenje do 45W, što znači da za nekih tridesetak minuta možete napuniti bateriju do 50%. Nažalost, zbog protokola koje je nametnula Evropska unija, punjač ne dolazi uz telefon, već samo kabel i silikonska futrola.
Jedna, ali vredna! To bi, recimo, mogao biti slogan kada su zadnje kamere Realme 14 Pro telefona u pitanju. Zašto? Pa, vrlo jednostavno! Pozadi imamo samo jednu kameru, iako deluje da ih imamo tri.
Pored senzora dubine od 2 MPx, imamo jednu jedinu zadnju kameru rezolucije 50 MPx. U pitanju je Sony IMX882 senzor, koji koristi set sočiva čiji je ugao vidljivosti ekvivalentan objektivima od 26 mm. Otvor blende je f/1.8. Kamera ima višedirekcionalni fazni autofokus, zajedno sa optičkom stabilizacijom slike.
Tehnički gledano, zadnja kamera je odlična. Njene specifikacije obećavaju dosta, i to se u praksi obistinilo. Fotografije u odličnim i dobrim uslovima osvetljenja su pune detalja, sa odličnim dinamičkim rasponom, koloritne i prirodno oštre.
U nešto lošijim uslovima osvetljenja, kamera se snalazi odlično. Šuma gotovo da nema, detalja ima dosta, oštrina je na odličnom nivou, a balans bele boje je prilično precizan. Redukcija šuma nije toliko uočljiva, što fotografijama ne daje onaj veštački izgled "prepeglanosti".
Ono što je specifično za Realme 14 seriju, pa i za ovaj model, su tri zadnja blica različitog tonaliteta.
Kada aktiviramo funkciju "rasvetli", dobićemo dva slajdera pomoću kojih možemo podešavati toplinu i intenzitet osvetljenja LED bliceva.
Ovo nam, ustvari, omogućava da kreiramo fotografije sa znatno prirodnijim osvetljenjem u mračnim uslovima.
Portret režim radi odlično, zahvaljujući senzoru dubine, i fotografije su neretko fenomenalne. Pozadina se gotovo perfektno odvaja od osobe koja se fotografiše, te je vrlo teško pronaći neku grešku.
Tu su i brojne funkcije i opcije ulepšavanja i stilizovanja pri okidanju, za one koji vole da eksperimentišu.
Kamera koristi digitalni zoom od 2x i 5x. U odličnim uslovima osvetljenja, fotografije okinute zoomom od 2x su veoma kvalitetne i teško da se može uočiti bilo šta čudno.
Pri okidanju fotografija sa 5x zoomom može se uočiti nešto manje detalja i blaga pikselizacija, ali ne značajno.
Međutim, u lošim uslovima osvetljenja, 5x zoom nije baš najbolji, a nekada je i neupotrebljiv.
Sa druge strane, 2x zoom u određenim situacijama može isporučiti dobru i vrlo upotrebljivu fotografiju, ali ne treba očekivati previše.
Što se video zapisa tiče, zadnjom kamerom je moguće napraviti odlične 4K video snimke, ali sa maksimalnih 30 fps. Kako biste aktivirali snimanje sa 60 fps, potrebno je sniziti rezoluciju na FullHD. Kvalitet video zapisa je odličan, sa vrlo dobrim dinamičkim rasponom. Snimci su puni detalja, stabilizacija radi super, a fokus je vrlo dobar. Dešava se da nekada fokus pogreši i "pobegne", žargonski rečeno, ali se brzo vrati i uhvati ono što treba da bude u fokusu.
Prednja, selfie kamera je rezolucije 16 MPx, sa otvorom blende od f/2.4. U mogućnosti je da kreira FullHD video zapise sa maksimalnih 30 fps. Video zapisi su vrlo dobri. Dinamički raspon je na zadovoljavajućem nivou, a detalja ima dosta. U onim nešto lošijim uslovima osvetljenja može se primetiti šum i nedostatak detalja, ali po našem mišljenju, ti video zapisi su upotrebljivi za društvene mreže.
Selfie fotografije okinute u odličnim uslovima osvetljenja su sjajne. Dinamički raspon je solidan, sve je oštro i detalja ima dosta. Tonovi kože su realistični i precizni.
Portret režim takođe radi sjajno kada je selfie kamera u pitanju. Nama se dopada način na koji se pozadina zamagli, a isecanje osobe koja se fotografiše, u najčešćem slučaju, biva perfektno odrađeno.
U noćnim uslovima osvetljenja, selfie fotografije su dobre. Detalja ima dovoljno, ali fotografije nisu preterano oštre. Sve u svemu, uz par okidanja, fotografije mogu biti vrlo dobre za društvene mreže.
Što se kamera aplikacije tiče, ona dolazi sa nekoliko novih režima, novim filterima i novim AI funkcijama u okviru galerije. Detaljnije o tome možete pogledati u recenziji Realme 14 Pro Plus modela, koju smo nedavno objavili na našem kanalu. Da se ne ponavljamo opet.
Sve fotografije i video snimke koje smo napravili kamerama Realme 14 Pro telefona možete pogledati u većoj rezoluciji na priloženom linku:
>> Realme 14 Pro - Fotografije i video snimci <<
Realme 14 Pro dolazi sa najnovijim Android 15 operativnim sistemom, sa Realme UI 6.0 korisničkim izgledom. U pitanju je osveženo i intuitivno korisničko iskustvo, sa suptilnim izmenama koje poboljšavaju upotrebljivost bez narušavanja nativnog Android okruženja.
I kod Realme 14 Pro telefona možete očekivati preinstalirane aplikacije. Međutim, većinu njih je moguće ukloniti ili onemogućiti, što vam pruža slobodu da prilagodite telefon onako kako vama odgovara.
Realme 14 Pro sa Realme UI 6.0 korisničkim izgledom i integracijom Google Gemini funkcionalnosti nudi nativno korisničko iskustvo. Naravno, sve AI funkcije koje poseduje napredniji Realme 14 Pro Plus model mogu se pronaći i kod Realme 14 Pro modela. Te funkcije svakako unapređuju svakodnevnu upotrebu telefona i privatnost korisnika.
Ako želite bolje da se upoznate sa tim funkcijama, ponovo vas pozivamo da pogledate recenziju Realme 14 Pro Plus modela. Link je u opisu ovog videa.
Realme 14 Pro impresionira dizajnom, u to nema sumnje. Odličan OLED ekran, vrlo dobre performanse i dugotrajna baterija su svakako dodatni aduti zbog kojih će mnogi razmotriti kupovinu baš ovog modela.
Međutim, treba imati na umu da u cenovnom rangu od 50.000 dinara, koliko trenutno košta Realme 14 Pro, ima dosta drugih telefona koji nude slične karakteristike. Iako telefon ne poseduje telephoto kameru, 2x digitalni zoom je dovoljno dobar da se nadomesti taj nedostatak.
Ostaje nam da se pitamo da li će nedostatak ultraširokougaone kamere biti presudan za nekog? Voleli bismo da čujemo vaše mišljenje u komentarima.
Sve u svemu, u pitanju je interesantan telefon koji će svojim promenljivim izgledom privući veliku pažnju. Da li je to vredno kompromisa ili ne, vreme će pokazati. Do sledećeg videa, zbogom!
Baterija - 9.5/10 > Baterija je većeg kapaciteta, ali sa brzim punjenjem od 80W, ali bez punjača u kutiji.
Dizajn - 8.5/10 > Čvrsta i kvalitetna izrada koja podrazumeva IP68 i IP69 sertifikate. Ipak, izbor materijala je plastika, ne metal i staklo.
Ekran - 9.0/10 > Prostran i prilično svetao OLED ekran, sa 120 Hz stopom osvežavanja, FullHD+ rezolucijom.
Funkcije - 8.0/10 > Pokreće ga Realme UI 6 korisnički izgled sa svojim prepoznatljivim funkcijama i opcijama. Dodate su korisne AI alatke, ali ih nema previše.
Operativni sistem - 7.5/10 > Pokreće ga Android 15 verzija koja nije previše modifikovana, ali je puna preinstaliranih aplikacija.
Kamera - 6.5/10 > Kamere se odlično snalaze danju, i vrlo dobro noću. Glavna kamera je 50 MPx i koristi čuveni Sony senzor. Prednja selfie kamera je takođe odlična, ali nije idealna u lošim uslovima osvetljenja. Nedostatak ultraširokougaone i telephoto kamere može predstavljati problem za ovaj cenovni rang.
Performanse - 7.0/10 > Telefon radi prilično odzivno i brzo, a budući da se radi o MediaTek čipsetu, performanse su vrlo dobre.