Evo kako da se dopisujete sa nekim preko Telegram aplikacije, a da to niko ne sazna! Nikada!
Za razliku od Signala, Telegram ćaskanja nisu šifrovana od kraja do kraja. Podrazumevano dobijate samo šifrovanje na strani servera. Ali ako želite potpuno šifrovanje, morate da uđete u poseban režim tajnog ćaskanja. Evo kako započeti šifrovani tajni ćaskanje u Telegramu.
Što se tiče sigurnosti i privatnosti, Telegram je mnogo bolji od popularnih aplikacija za razmenu poruka kao što su WhatsApp i Facebook Messenger. Telegram je otvorenog koda i sav njegov kod dostupan je na mreži za verifikaciju stručnjaka za bezbednost.
>> Kako preuzeti, podesiti i koristiti Telegram aplikaciju? <<
Ali po defaultu, Telegram nudi samo šifrovanje na strani servera. Telegram sinhronizuje vaše podatke (poruke, medije i grupe) između svih vaših uređaja i podrazumevano ih otprema na svoje servere. Svi podaci na Telegramovom serveru su šifrovani. To znači da ste zaštićeni od vašeg internet provajdera, od presretanja Wi-Fi signala sa vašeg rutera i drugih.
Ali ipak i sam Telegram će i dalje moći da pristupi vašim podacima (ako to zaista želi). Prema Telegramu, njegov metod šifrovanja je najbolji kompromis između funkionalnosti i sigurnosti. Automatski se prave rezervne kopije vaših grupa, kana i medija koje su odmah dostupne na svim vašim uređajima i šifruju se u oblaku. Ako verujete da će Telegram zaštititi vaše podatke, ne morate da brinete.
S druge strane, ako želite end-to-end šifrovanje gde niko (uključujući Telegram) ne može pristupiti vašim podacima, morate da uđete u zasebni režim koji se zove Secret Chat.
Režim tajnog ćaskanja radi samo za razgovore jedan na jedan, a ne i za grupe (bilo koje veličine). Jednom kada uđete u režim tajnog ćaskanja, Telegram omogućava end-to-end šifrovanje. To znači da samo vi i primalac možete pročitati poruke, jer se one čuvaju samo na vašim uređajima, a ne na Telegramovim serverima. Niko drugi ne može pristupiti ili dešifrovati poruke, uključujući Telegram.
Poruke u Secret Chat-u ne mogu se proslediti, a ako napravite snimak ekrana, primalac će biti obavešten o tome. Kada izbrišete poruku, ona se briše za oba korisnika.
Poruke Secret Chat-a su dostupne samo na uređaju sa kojim započnete ćaskanje. Ako se odjavite sa trenutnog uređaja, izgubićete i Secret Chat. A nakon što izbrišete konverzaciju, nestaće i sve poruke iz konverzacije.
Jednom kada započne tajno ćaskanje, možete da ćaskate kao i uvek. Po želji možete da omogućite tajmer za samouništavanje poruke(poput Instagrama ili WhatsApp-a ), gde će sve poruke nestati nakon određenog vremena nakon što se poruka prikaže na ekranu primaoca.
Sad kad razumete kako funkcioniše funkcija Secret Chat, pogledajmo je u praksi. Koraci za iPhone i Android su isti, ali interfejs je drugačiji.
iPhone
Ako koristite iPhone, dodirnite ime kontakta sa vrha razgovora da biste započeli.
Zatim dodirnite dugme „Još“ (eng. more).
U iskačućem prozoru odaberite opciju „Pokreni tajno ćaskanje“ (eng. start secret chat).
Potvrdite odabir pritiskom na dugme start „Start“ da biste potvrdili.
Android
Ako koristite Android pametni telefon, za početak dodirnite ime kontakta sa vrha razgovora.
Zatim dodirnite dugme menija sa tri tačke u gornjem desnom uglu ekrana.
Zatim izaberite opciju „Započni tajno ćaskanje“ (eng. start secret chat).
U iskačućem prozoru potvrdite odluku dodirom na dugme „Start“.
Sada ste ušli u režim tajnog ćaskanja. Tajna ćaskanja prikazuju se odvojeno na Telegramovoj listi ćaskanja, koja možete identifikovati pomoću ikone katanca pored korisničkog imena.
Da biste vašu komunikaciju učinili još sigurnijom, možete da omogućite funkciju samouništenja poruka. Jednom kada se uključi, sve razmene u budućnosti automatski će nestati nakon zadatog vremena (nakon što se prikažu na ekranu primaoca).
iPhone
Dodirnite ikonu štoperice iz okvira za unos teksta.
Zatim podesite tajmer za samouništenje. Možete da podesite na jednu sekundu sve do jedne nedelje. Dodirnite „Gotovo“ (eng. done) nakon što odaberete tajmer.
Android
Dodirnite ikonu štoperice na gornjoj traci sa alatkama.
Zatim podesite tajmer za samo-uništavanje i dodirnite dugme „Gotovo“ (eng. done) da biste ga postavili.
Da biste onemogućili tajmer, ponovo tapnite na ikonu štoperice, odaberite dugme „Isključeno“ (eng. off) i dodirnite dugme „Gotovo“ (eng. done).
Kao što smo gore pomenuli, u Telegramu možete da vodite dva različita razgovora sa istom osobom. Jedan u podrazumevanom režimu, a drugi u režimu tajnog ćaskanja.
Ali ako ste završili sa razgovorom i želite da izbrišete sve podatke i zatvorite tajno ćaskanje, možda ćete se zapetljati tražeći dugme za izlaz ili zatvaranje. Jedini način da izađete iz Secret Chat-a zapravo je brisanje razgovora.
iPhone
Idite na prikaz razgovora u Telegramu i prevucite prstom ulevo na razgovoru.
Odavde izaberite dugme „Izbriši“ (eng. delete).
U iskačućem prozoru dodirnite dugme „Izbrišite ćaskanje“ (eng. delete chat) da biste potvrdili.
Android
Otvorite Secret Chat i dodirnite ikonu menija sa tri tačke na gornjoj traci sa alatkama.
Ovde odaberite opciju „Izbriši ćaskanje“ (eng. delete chat).
U iskačućem prozoru odaberite opciju „Izbriši ćaskanje“ (eng. delete chat).
Razgovor tajnog ćaskanja sada će biti izbrisan sa vašeg uređaja. Ako želite ponovo da šaljete šifrovane poruke od kraja do kraja, moraćete ponovo da pokrenete tajno ćaskanje.
Ako želite šifrovanje od kraja do kraja za sva vaša ćaskanja i grupe, Signal bi mogao biti dobra opcija za vas. Evo kako se Signal poredi sa Telegramom kada je reč o privatnosti i skupu funkcija.