HTC U11 Life iz ugla Vladimira Mićića! Pročitajte detaljnu recenziju jednog vrlo zanimljivog telefona.
Na samom početku, važno je pomenuti da je činjenično stanje da HTC nikada nije imao problem sa tim da predstavi nešto potpuno novo na tržištu mobilnih telefona, pa tako iznenađenja nisu izostala ni ovog puta.
HTC zaista ima izvanrednu istoriju. Prvi telefon, pokrenut Android operativnim sistemom, potekao je upravo sa proizvodnih traka tajvanskog proizvođača. Dok će se većina složiti da su telefoni sa najkvalitetnijim zvučnim sistemom uglavnom bili iz ove kompanije, mnogima je i dalje nepoznato da je HTC prvi implementirao ekran osetljiv na dodir, kao i prvi mobilni telefon sa Microsoft OS, prvi 3G, ali i prvi 4G telefon i još mnoštvo uspešnih pionirskih pokušaja, poznatih i nepoznatih javnosti, a kojima su se, pre svega otkupom patenata, najviše okoristili neki drugi proizvođači svetske IT i mobilne industrije…
Prethodnih godina nisu imali previše sreće sa pojedinim modelima, dosta modela nije “preživelo” tržišne trke i iako često medijski i/li marketinški slabije propraćeni, nikada se nije desilo da su ostali neprimećeni od strane potrošača, pa je HTC još jednom predstavio osveženje, ovaj put u vidu modela iz U serije.
Reklo bi se da najavljeno strateško partnerstvo sa kompanijom Google, polako uzima svoje obrise. HTC je u drugoj polovini 2017. godine, predstavio U seriju, kroz 4 modela: U11 i U11+, kao premijum uređaje, a potom i U Play model, dok “najslabiji”, koji imamo priliku da testiramo - U11 Life, pripada najprodavanijoj klasi mobilnih aparata, tzv. srednjem cenovnom segmentu.
Zašto Life, a ne Lite ili Mini, kako obično proizvođači imenuju svoje slabije modele, ne znamo sigurno, ali opet su izabrali drugačiji pristup, kako smo već i navikli od HTC
Dok amerićko tržište dobija verziju sa HTC Sense, mi ostali (globalno tržište) dobijamo telefon koji pripada AndroidOne programu, verziji gotovo stock androida, sa neznatnim HTC-ovim izmenama u vidu HTC-ove aplikacije za kameru i EdgeSense.
AndroidOne donosi 2 godine redovnih softverskih ažuriranja i 3 godine bezbedonosnih zakrpa, na mesečnom nivou, koje će ovaj telefon, kao deo ovog posebnog programa, dobijati među prvima na tržištu. Svako ažuriranje sistema zahteva prilagođavanje prethodnih verzija aplikacija koje korisnici upotrebljavaju, pa je tako na proizvođaču i distributerima aplikacija, da iste redovno prilagođavaju tim promenama. Što je proizvođač ažurniji, to su i apdejti redovniji i dostupniji.
Pošto je Google, kao distributer novih verzija operativnog sistema, ujedno i vlasnik AndroidOne programa, već je jasno da taj program trpi minimalna prilagođavanja, nije opterećen softverskim modifikacijama proizvođača, te više zavisi od samog Google-a, a manje od samih proizvođača, pa je i isporuka ažuriranja svedena na najkraće moguće vreme.
Specifikacije HTC U11 Life 3GB/32GB | |
Dimenzije:
| 142,9 x 72,9 x 8,1 mm |
Težina: | 149 g (sa baterijom)
|
OS: | USA: HTC Sense, GLOBAL: AndroidOne sa EdgeSense, verzija 8.0.0 Oreo |
CPU: | Qualcomm Snapdragon 630, Octa-core (8 x 2,2 GHz Cortex-A53) |
GPU: | Adreno 508 (integrisana) |
RAM memorija: | 3 GB RAM |
Interna memorija: | 32 GB |
Proš. memorija: | Da, micro SD (do 2 TB) |
Baterija: | Li-Ion 2600mAh (integrisana baterija) |
Ekran: | 2.5D staklo, sa Gorilla Glass 3, 16:9 SUPER LCD2 5,2” FullHD (1920x1080p), 424ppi |
Glavna kamera: | 16 MPx, autofokus, 4K/FHD* video, LED blic |
Prednja kamera: | 16 MPx, FHD/HD* video |
Povezivanje: | Single-sim + micro SD slot, 4G LTE Cat11, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS + A-GPS, GLONASS, USB 2.0 Type-C, Quick Charge 3.0 |
|
|
Pakovanje je kvadratnog dizajna, sa zaobljenim ivicama, u prepoznatljivom Htc maniru. Oslikana je modelom telefona koji je u pakovanju i bele je boje. Na pakovanju se nalazi oznaka AndroidOne, što je ujedno i naznaka kupcu da je Htc rešio da promeni pristup i, bar kod ovog modela, odustao od svog zaštitnog znaka iz prethodnih godina - HtcSense platforme.
Sa donje strane se nalaze najvažniji podaci o karakteristikama uređaja, prilično detaljno opisani. U11 Life se izrađuje u 2 boje. SapphireBlue i BrilliantBlack su nove nijanse u Htc porodici, a testni model je BrilliantBlack, koji baš i ne donosi crnu boju, kako ime sugeriše. To je tamnija nijansa zelene boje smaragda, vrlo zanimljivog izgleda, u visokom sjaju.
Nakon otvaranja kutije, prvo primećujemo aparat, ispod kog su smeštene pregrade za papirologiju i pregrada za punjač i slušalice. Punjač je QuickCharge 3.0, sa USB Type-C priključkom, a baterija, za današnje navike korisnika, prilično skromnog kapaciteta, od 2600 mAh.
Sadržaj pakovanja:
Telefon, integrisanom Li-Ion baterijom od 2600 mAh,
U-Sonic slušalice, sa zamenskim silikonima,
Sim-slot iglica,
USB 2.0 Type-C kabal,
Punjač,
Uputstva za upotrebu.
Prvo iznenađenje dolazi kod otpakivanja slušalica, koje odaju utisak prilično dobrog kvaliteta, ergonomske in-ear bubice, sa uključenim zamenskim silikonskim umetcima. Druga zanimljivost je da se slušalice povezuju sa aparatom putem Type-C konektora i da je na U11 Life izostavljen ulaz za 3,5mm-ski džek.
Da nema govora o uni-body dizajnu, jasno je već nakon otpakivanja. Izostalo je i metalno kućište telefona, a sve zahvaljujući nastojanjima Htc-a da snize cenu telefona i predstave ga kao cenovno povoljniji uređaj. Ram kućišta i poklopac baterije su izrađeni iz 2 dela, kvalitetno spojeni i bez zazora, imajući u vidu IP67 sertifikat ovog aparata, potpuno očekivano.
Dizajn telefona je prilično sveden, te osim dizajna poleđine telefona, nema većih iznenađenja. Kvalitet izrade je očekivan za ovog proizvođača, ali iskren da budem, pomalo sam iznenađen činjenicom da telefon ovog cenovnog ranga i karakteristika, a imajući u vidu i direktne cenovne konkurente (Honor9, Moto X4, Samsung A5), koji su uglavnom u kombinaciji staklo-metal, U11 Life ima plastično kućište, koliko god ono bilo kvalitetno urađeno (a to bez sumnje jeste slučaj), Htc je odavno poznat kao proizvođač bez kompromisa u kvalitetu korišćenih materijala u ovom segmentu.
Kako je leva strana telefona u potpunosti slobodna, komandni tasteri su smešteni na desnoj strani uređaja. Power taster je na sredini, a iznad se nalaze Volume tasteri. Hod tastera je precizan.
Na bokovima jedinice, u donjoj polovini, smešteni su senzori najnovije Htc EdgeSense implementacije, koje nesumnjivo predstavljaju jedinstveno korisničko iskustvo, bez konkurencije.
Utor za SIM/MicroSD kartica se nalazi na gornjoj strani rama, uz sekundarni mikrofon, dok su sa donje strane smešteni konektor punjača, primarni mikrofon i BoomSound zvučnik.
Što se poleđine uređaja tiče, standardno postavljeni senzor kamere, rezolucije 16MPx, pored koga se nalazi LED blic. Na sredini maske je smešten štampani logo kompanije, a u donjoj polovini se nalazi natpis AndroidOne, sugerišući šta se nalazi unutra. Oko kamere blago štrči u odnosu na leđa aparata, tako da bi zaštitna maska dobro došla da to sve izniveliše.
Dalje, imajući u vidu visoki sjaj zadnje maske, napomena je da je prilično sklona skupljanju otisaka, koji ostaju vidljivi i nakon brisanja, kao i sitnim ogrebotinama koje nastaju korišćenjem, a lako su vidljive zbog sjajnije završne obrade, pa oni koji vole da održavaju telefon čistijim, vrlo je moguće da će mu ovde naći manu.
Lice U11 Life se odlikuje 2.5D zakrivljenim staklom, sa Gorilla Glass zaštitom 3.generacije, gde su u zoni iznad ekrana smešteni zvučnik slušalice, notifikaciona lampica, senzori i selfi kamera od 16MPx, nažalost bez prednjeg blica, tako da osvetljenje ekrana dobija tu ulogu.
Prisutno je zadržavanje otisaka prstiju, što se uglavnom rešava laganijim brisanjem ekrana, ali bi moglo da zasmeta korisnicima koji su malo zahtevniji u tom pogledu.
U donjoj zoni, ispod ekrana, smešten je skener otiska prsta, dok se sa leve i desne strane nalaze kapacitivni tasteri, u funkciji Back i Task dugmadi. Osvetljeni su, što je za pohvalu, uz dodatna podešavanja da budu trajno osvetljeni ili ograničeni automatskim gašenjem osvetljenja.
Skener je skromnijih softverskih mogućnosti (npr. nema opciju spuštanja obaveštenja statusne trake, listanje fotografija i ovo mi nekako samo upada u oči), podržava usnimavanje do 5 otisaka prstiju i uglavnom vrši funkciju Home dugmeta, uz funkciju zaštite privatnosti zaključavanjem, odnosno otključavanjem ekrana.
Otključavanje je gotovo trenutno, postoji blaga zadrška, ali sasvim zadovoljavajuće brzine i preciznosti, jer se usnimavanje otiska vrši u desetak pritisaka na senzor, čime je poboljšana preciznost.
Kad smo već kod bezbednosti i opšte zaštite uređaja od neovlašćenog pristupa, U11 Life ima i mogućnost zaštite pristupa preko “Face-recognition” funkcije, otključavanjem licem vlasnika.
Pored te opcije, moguće je dodati i “pouzdanu lokaciju” ili “pouzdani uređaj”, u čijoj neposrednoj blizini će se telefon automatski otključavati, prepoznajući ta mesta ili osobe kao bezbedne.
Aplikacije se zove “Smart Lock” i nalazi se u podešavanjima skenera otiska.
Kako sam na početku i pomenuo, Htc U11 Life dolazi sa AndroidOne platformom i stock verzijom Android Oreo 8.0.0 operativnog sistema, uz mali ustupak proizvođaču kroz EdgeSense.
Bez bespotrebnih preinstaliranih aplikacija, Htc Vam daje potpunu slobodu prilikom personalizacije. Tu je, naravno, Google-ov osnovni paket aplikacija, uz Chrome pretraživač, ali tu se otprilike spisak i završava.
Iako nisam pobornik stock verzija androida i čvrsto verujem u personalizaciju telefona koje kupim i koristim, priznaću da je ova platforma zaista osveženje za mene, ali nisam izdržao da ne instaliram i isprobam i par “skinova” i “launchera”. Naravno, jedna od popularnijih je svakako NovaLauncher, koja će vam omogućiti i AppDrawer funkciju, koju nemate na fabričkoj verziji.
Isprobajte i neku od brojnih Allways-On Screen aplikacija, koje možete naći na GooglePlay, jednostavno fenomenalno izgledaju na ovom telefonu. Trebalo je da je instaliraju fabrički.
Ranije sam pomenuo neka iznenađenja, takođe i neke mane uređaja, ali je veoma bitno napomenuti i pohvaliti da Htc U11 Life poseduje sertifikat IP67, što u praksi znači da je otporan na prodor prašine u kućište i vodootpornost na potapanje na 1m dubine u trajanju od 30min. Radi poređenja, isti sertifikat poseduju i iPhone7 i Samsung Galaxy S8.
Dakle, ne polivanje vodom, nego vodootpornost, što je priznaćete valjana karakteristika, naročito u uslovima kada ste na letovanju, a svog “ljubimca” ne želite da ostavite samog na plaži, mada potapanje u slanu morsku vodu niko ne preporučuje.
Zvuk
Kod Htc, reprodukcija zvuka je standardno odličnog kvaliteta, pre svega zahvaljujući BoomSound zvučniku, za uživanje sa prijateljima, a ako više volite da uživate sami, tu su kvalitetne slušalice koje, zahvaljujući dizajnerskom rešenju aktivne eliminacije šuma i suzbijanja buke iz okoline. Tome takođe doprinosi dvosmerna komunikacija koju omogućava USB Type-C, a koja se ogleda putem skeniranja uha i personalizacijom zvučnog profila, pri čemu USonic slušalice podižu kvalitet zvuka na zavidan nivo
Visoka ocena na Benchmark testu pokazuje, a isto se pokazalo i u svakodnevnom korišćenju, da Qualcomm-ov osmojezgarni Snapdragon 630 procesor, sa integrisanim Adreno 508 grafičkim čipom i 8 Cortex-A53 jezgara koja rade na 2,2 GHz, multitasking odrađuje bez ikakvog zamaranja, sistem je stabilan čak i u uslovima veće opterećenosti. Uz 3 GB RAM-a, stock Android i dobru optimizaciju sistema, multitasking teče glatko i bez zastajkivanja i kočenja aplikacija.
Vizuelno sakriveni EdgeSense senzori, već pri prvoj aktivaciji telefona, ili naknadno u podešavanjima telefona, korisniku daju mogućnost da aplikaciju u potpunosti prilagodi svom senzibilitetu. Moguće je podešavanje jačine stiska, dužine trajanja istog, kao i aktivacije za korišćenje uz bilo koju od instaliranih aplikacija - od javljanja na pozive (koja je moj favorit), do “okidača” kod fotografisanja.
Baterija
Litijum-jonska baterija je na zadovoljavajućem nivou kvaliteta i autonomije, iako je skromnog kapaciteta od 2600mAh, bez problema je izdržavala celodnevno korišćenje, a dešavalo se i da prenoći bez punjenja, ako se bar malo obrati pažnja na korišćenje uređaja na dnevnoj bazi. Za prosečnog korisnika potpuno zadovoljavajući kapacitet baterije.
Dijagonale 5,2”, u odnosu stranica ekrana od 16:9, SuperLCD2 ekran dominira prednjom stranom telefona. Rezolucija je 1080p, pa sa FullHD prikazom, uz gustinu od odličnih 427 piksela po inču (dpi), definitivno zaslužuje pohvalu u ovom segmentu.
Prisutna je I fukcija automatskog podešavanja osvetljenja ekrana, koja sprečava zamor očiju i omogućava duži rad u uslovima smanjenog ambijentalnog osvetljenja. Na dnevnom svetlu nema velikih odstupanja, ekran je prilično pregledan. Boje su blago naglašene i prijatne, skoro prirodne, a prikaz zadržava kvalitet i prilikom gledanja ekrana pod nešto oštrijim uglom.
I prednja i zadnja kamera na ovom modelu su po 16MPx. Prisutno je mnoštvo dodatnih podešavanja kroz brojne režime fotografije, naročito u opcijama glavne kamere, pa je tako prisutan i Pro-mod, Panorama mod na obe kamere, Hyper-lapse itd., a tu je i automatski HDR.
Na obe kamere je moguće podesiti rezoluciju fotografije, kao i rezoluciju video snimanja i, dok selfi kamera dozvoljava snimanje u maksimalnoj FHD (i manjim rezolucijama). Glavna kamera snima video i u 4K rezoluciji, ali je softverska stabilizacija video snimanja prisutna samo za snimke do 1080p rezolucije, dok na 4K videu ta opcija nije dostupna. Ova opcija je omogućena u galeriji, u delu za podešavanje nakon snimanja, uz trimovanje i filtere.
U uslovima dobrog osvetljenja, fotografije su prilično oštre, prirodnih boja i prikaza i dobro fokusirane, zahvaljujući auto-fokusu. Obezbeđeno je podešavanje režima fotografije i snimanja, kao i dodatna podešavanja u Pro-režimu (podešavanje ekspozicije, brzina otvaranja blende, ISO podešavanje, manuelni focus, podešavanje “dubine” prikaza u fotografijama itd.).
Međutim, u uslovima smanjenog osvetljenja i u noćnim uslovima, primetan je digitalni šum. Svakako u očekivanom obimu u ovoj klasi i cenovnom rangu.
Slede primeri fotografija u dnevnim i noćnim uslovima, načinjenih kamerom ovog modela. Nažalost, nisam imao puno sunčanih dana na raspolaganju, ali obzirom na slabije uslove osvetljenja, prilično sam zadovoljan urađenim, pa prosudite…
*Sve primer fotografije i fotografije samog telefona možete pogledati OVDE.
Negativno:
Broj dodeljenih funkcija senzoru otiska prsta,
Nedostatak 3,5mm džeka za slušalice i FM radija,
Poklopac baterije skuplja otiske/osetljivost na ogrebotine,
Kvalitet fotografija u uslovima slabijeg osvetljenja (blago prisustvo digitalnog šuma).
Pozitivno:
Zaštita preko prepoznavanja lica vlasnika, precizan i brz senzor otiska prsta,
Ukupan kvalitet izrade i dizajna,
Brzina rada,
Performanse,
Autonomija baterije,
IP67 sertifikat.
Na rastanku, Htc U11 Life ostavlja utisak kao brz i stabilan telefon, kvalitetne završne obrade i prijatnog dizajna. Od proizvođača kakav je Htc i ne treba očekivati manje. Ne mogu da se ne osvrnem na par nedostataka, koje sam naveo u završnoj oceni, koji nisu neophodni, ali svakako jesu poželjni u ovom cenovnom rangu telefona.
Ukupan doživljaj korišćenja je za svaku pohvalu i verujem se da će Htc ovim modelom uspeti u nameri da privuče kupce, na način koji su zamislili, a u svakom slučaju zaslužuju preporuku.
Nama ostaje da se nadamo da će Htc i ovakve povratne informacije iskoristiti na najbolji mogući način i ponovo, nekim budućim modelom, napraviti savršeni spoj poznatog Htc kvaliteta i izuzetnog korisničkog iskustva.